2019 Presentation Night

If you missed the 2019 RYCV Presentation Night, we congratulate the following winners.

Thank you once again to the evening’s MC PC Jon Klestadt, catering from Pier 41 and Brad Collis for the wonderful photographs.

RIVERS CUP Coco (Barry Johnson)
LAURA GLORIA TROPHY Laurelle (Ray Borrett)
ALWYN HILL TROPHY Redback (Paul Cannon)
ESSENDON CUP AMS WINNER Moonraker (P Neilson/R Langham)
ESSENDON TROPHY SERIES   Doris Jean (Mark Sheahan)
ANDREW BELL TROPHY Affirmative Action (Ross Coates)
BILL HALES TROPHY Affirmative Action (Ross Coates)
STEAK & MUSHROOMS TROPHY Shore Thing (Robin Warlond)
TRIPE AND ONIONS SERIES Magic (Rick English)
SUN THEATRE Not sailed
SONIA TROPHY Chutzpah38 (Bruce Taylor)
Val Hodge Trophy Le Cascadeur (Leonore Eeckman)
150th Jubilee Trophy Not sailed 
BLACK BOTTLE TROPHY Bunyip Dreaming (Michael Rehfisch)
PHOENIX TROPHY WOODEN SPOON Storm (Tony Johnson-Sneddon)
PHOENIX TROPHY Shore Thing (Robin Warlond)
GEOFFREY EVANS TROPHY Javelin (Peter McFarlane)
AWINYA CUP Arcadia (Peter Davison)
HAROLD WARD TROPHY Salamander III (Monica Jones)
PALLISER TROPHY Beau Ciel (Warren Stokes)
ELWOOD HUON TROPHY Godzilla (Andrew Munro)
COMMODORE’S TROPHY Chloe (Pat Caruso)
COMMODORE IN CHIEF’S TROPHY Merak (Bas Huibers)
LORD FORSTER TROPHY Archimedes (Thomas Ely)
LORD BRASSEY TROPHY Take Five (Jurgen Pfeiffer)
E O DIGBY TROPHY Ikon (Bruce McCraken)
McCUTCHEON CUP Chutzpah38 (Bruce Taylor)
The Jeffrey Gray Memorial Trophy Laurelle (Ray Borrett)
CLUB CAPTAIN’S TROPHY AMS DIV 3 SEASON AGGREGATE Gravitas (Paul Larcher)
DIVISION 3 AGGREGATE Merak (Bas Huibers)
REAR COMMODORE’S TROPHY AMS DIV 2  SEASON AGGREGATE Executive Decision (Grant Botica)
DIVISION 2 AGGREGATE Vertigo (Tim Olding)
VICE COMMODORE’S TROPHY AMS DIV 1 SEASON AGGREGATE Chutzpah38 (Bruce Taylor)
DIVISION 1 AGGREGATE TUI HALL MEMORIAL TROPHY Chutzpah38 (Bruce Taylor)
CHALLENGE 12 TROPHY Skipjack (Bill Feore)
LIPTON CUP Ikon (Bruce McCraken)
LIVINGSTON TROPHY Laurelle (Ray Borrett)
GEORGE LOW TROPHY Chutzpah38 (Bruce Taylor)
Crew member of the Year Kari Righton
Cruising Sailor of the Year Richard Burgess
Intermediate Sailor of the Year Clare Olding
Sailor of the Year Bruce Taylor
Club Member of the Year Julie Standen